Stříhá a neseká

Chcete mít krásný a kvalitní anglický trávník? Tak v tom případě musíte mít také spolehlivé zařízení k jeho zastřihávání. Například vřetenovou sekačku. Tato sekačka není sekačkou v tom pravém slova smyslu. Jedná se pouze o prostředek, který vás trávník stříhá a neseká. Tato sekačka zvládne ostříhat trávu pod 2 cm.

Tento typ sekaček pracuje na principu nůžek. Šetrně a kvalitně ošetří vás trávník. Díky tomu vypadá trávník vždy svěží, krásně zelený. Tráva zde nezasychá a ani nežloutne. Vřetenové sekačky jsou tedy vhodným pomocníkem při ošetřování anglických trávníků nebo golfových trávníků s výškou trávy do 40 mm.

Jak fungují vřetenové sekačky

A jak vlastně pracují vřetenové sekačky? Jejich systém sečení trávy je úplně odlišný například od rotačních sekaček. Jeho nože nerotují a ani nejsou uchyceny centrálně. Hlavním zařízením je zde žací vřeteno, které je opatřeno několika noži. Většinou se jedná o 5 nebo 6 nožů. Ale je možné připevnit i více. Například 10. Tím se trávník dokonale ostříhán.

Tento typ sekačky se nepohybuje po obvyklých čtyřech kolečkách, ale pouze po dvou. Výhodu je možné spatřit v tom, že se zbytečně nevytváří koleje. Díky válci, který je nezbytnou součástí vřetenových sekaček, dochází k naklánění stébel trávy na jednu stejnou stranu. Tím dosáhneme dokonalého střihu. Jelikož vřetenové sekačky trávu nesečou, pouze zastřihují, stačí těmto sekačkám nižší otáčky. K výhodám těchto sekaček patří také nízká spotřeba benzínu či elektřiny. Vřetenové sekačky se totiž vyrábí jako ruční nebo benzínové.

Aby náš trávník byl dokonale zastřižen a byl beze zbytků suché trávy, je možné připevnit k hlavní části vřetenové sekačky tzv. pročesávač. Vřetenové sekačky nejsou vhodné do všech typů terénů. Zejména se je nedoporučuje využívat na strmých svazích nebo na vlnitých i hrbolatých trávnících.